Polski Ład a usługi księgowe – o ile wzrosną ceny?

Lata 2020 i 2021 dla biur rachunkowych to rewolucja. Stale pojawiają się wytyczne dotyczące ich działalności (m. in. RODO, AML, raportowanie do MF), które wymagają ciągłego monitorowania przepisów i wdrażania dodatkowych procedur. Pandemia przyniosła nowe obowiązki dotyczące rozliczania tarcz antykryzysowych i pracy zdalnej. Polski Ład to kilkaset stron przepisów, jakie mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Ich implementacja wykracza poza możliwości techniczne i ograniczenia czasowe księgowych oraz wpływa negatywnie na organizację codziennej pracy. 

 

Polski Ład – reorganizacja pracy biur rachunkowych? 

Przypomnijmy – Polski Ład został wprowadzony tylko z 30-dniowym vacatio legis. Od pracowników biur rachunkowych wymaga się, aby w ciągu jedynie miesiąca dostosowali nie tylko swoją pracę, ale również przeanalizowali, jak wpłynie to na prowadzenie działalności gospodarczej ich klientów. Nowy model naliczania składki zdrowotnej uzależniony od formy opodatkowania, dodatkowe raportowanie do ZUS, zmiany dotyczące terminów opłacania składek ZUS, Krajowy System e-Faktur czy skomplikowane zasady wyliczania ulgi dla klasy średniej to tylko niektóre z nowych obowiązków. Wszystkie zmiany zdecydowanie podnoszą obciążenia podatników i jednocześnie dostarczają nowej pracy księgowym. Dla biur rachunkowych przełom roku to wyścig z czasem, analizowanie zawiłych przepisów i testowanie czy programy finansowo-księgowe będą prawidłowo dostosowane do nich pod kątem nieprawidłowości, zanim konsekwencje ich popełnienia będą nieodwracalne. 

 

Jak to wpłynie na ceny usług? 
 

Podwyższenie cen za usługi księgowe i obsługę kadrowo-płacową jest niestety nieuniknione. Jest to wynikiem wielu nałożonych na siebie czynników. Poziom inflacji, wzrost kosztów związanych z utrzymaniem biura, liczność koniecznych szkoleń, zaplecze techniczno-informatyczne, wzrost wynagrodzeń w sektorze finansowych to tylko kilka z nich. Już teraz właściciele biur rachunkowych informują o nowych cennikach swoich usług. Jakich podwyżek mogą spodziewać się przedsiębiorcy?
 Aby sprostać wymaganiom klientów przy zachowaniu jakości usług, w branży mówi się powszechnie 
o podwyżkach na poziomie 40–50%. 

 

 

Polski Ład – wyzwanie nie tylko dla biur rachunkowych? 

Intensywne prace Ministerstwa Finansów nad uszczelnieniem systemu podatkowego (m.in. wprowadzenie oznaczenia GTU, białej listy, mechanizmu split payment) to tylko niektóre ze zmian wprowadzonych w ostatnim czasie, a każda z nich to dodatkowy nakład pracy podczas księgowania. Braki spójności i duży stopień skomplikowania regulacji podatkowych, których implementacja wykracza poza możliwości techniczne i ograniczenia czasowe księgowych wymagają udziału w specjalistycznych szkoleniach oraz dostosowywania zaplecza informatycznego. W związku z Polskim Ładem przed biurami rachunkowymi i doradcami podatkowymi stoi wiele wyzwań i konieczność, by księgowi, specjaliści ds. kadr i płac uzupełniali swoją wiedzę po to, by zagwarantować klientom bezpieczeństwo. Wiąże się to nie tylko z nakładami pracy własnej, ale też poniesieniem wysokich kosztów. 

 

Zobacz również