SAP

Wykorzystanie systemu SAP pomaga nam w skutecznym rozwoju możliwości przedsiębiorstwa. Oprócz systemu liczy się także doświadczenie naszych fachowców, którzy potrafią dostrzec i wykorzystać potencjał Twojej firmy. Skontaktuj się z nami i poznaj swoje prawdziwe możliwości!

Naturalną potrzebą każdej firmy jest ciągłe doskonalenie metod pracy. Podniesienie wydajności oraz poprawa mechanizmów jej funkcjonowania jest bowiem drogą do optymalizacji wydatków i maksymalizacji zysków. Narzędziem, które skutecznie poprawi zarządzanie jest system SAP. Służy synchronizacji wszystkich gałęzi przedsiębiorstwa, a odpowiednio wdrożony tworzy spójną strukturę firmy gotową do dynamicznego rozwoju.

Sam w sobie SAP jest systemem informatycznym w pełni integrującym poszczególne strefy działalności przedsiębiorstwa. Dzięki niemu firma staje się siecią naczyń połączonych, w której zyskujesz kontrolę nad wszystkimi segmentami nie tracąc obrazu całości. Działalność przeciętnej organizacji opiera na ocenie rezultatów i doglądaniu wyników. Dopiero, gdy te są negatywne, doszukuje się przyczyn strat. Zupełnie inaczej tą kwestię postrzega nasze biuro rachunkowe. SAP bowiem odwraca ten trend, oprócz obrazu całości pokazuje działalność i wzajemne relacje poszczególnych segmentów. W ten sposób zyskujesz kontrolę na komunikacją oraz przepływem informacji. Wyraźnie widzisz, który element „szwankuje”, a także jak jego działanie odbija się na pozostałych. Wszystko poparte jest precyzyjnym mechanizmem nadzorującym m.in. operacje finansowe, dokumentację, dystrybucję materiałów, itp.

Pełen zakres możliwości, które daje SAP opiera się na kilkunastu segmentach, do najważniejszych należą:

  • Pracownicy – pomaga lepiej zarządzać informacjami o pracownikach oraz komunikacją w firmie – wszakże jest to najważniejsze ogniwo dobrze funkcjonującej firmy.
  • Partnerzy handlowi – tworzy przejrzystą bazę klientów, kontrahentów, wspólników, dostawców i wszystkich zewnętrznych podmiotów związanych z firmą. Na podstawie informacji z różnych sektorów definiuje również ewentualnych odbiorców.
  • Sprzedaż – analizuje zlecenia sprzedaży, kontroluje faktury, informuje o zaległych należnościach. Dodatkowo pozwala na przekrojową analizę kontraktów, oraz tworzenie zintegrowanych cenników.
  • Zakup – zarządzanie zamówieniami, płatnościami, zwrotami i wystawianiem faktur jest czasochłonne, ale można ten proces znacznie przyspieszyć i zautomatyzować dzięki SAP.
  • Banki – kompleksowa obsługa operacji bankowych.
  • Rachunkowość – ułatwia kontrolowanie i wykonywanie wszystkich operacji finansowych. Zyskujesz pełny obraz płatności oraz wydatków, przez co bezpośrednio jesteś informowany o zaległych fakturach, płatnościach.
  • Zarządzenie produktami (materiałami) – kontroluje liczbę produktów lub zapas materiałów bieżąco informując o ich stanie. Dodatkowo pozwala na szybkie wykonanie transferów magazynowych, czy tworzenie indywidualnych cenników.
  • Raportowanie – bardzo szeroko zakrojone raportowanie pomaga stworzyć kompleksowy obraz firmy analizując każdy jej element. Dzięki nim otrzymujemy informacje o wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych czynnikach wpływających na jej funkcjonowanie. Od najbardziej podstawowym jak przepływ informacji, pod wysoce zaawansowane jak określenie szans sprzedaży. Narzędzie umożliwiające tworzenie dowolnego typu raporty redefiniuje sposób zbierania wiadomości o działaniu przedsiębiorstwa.
Dla kogo SAP?

Najlepszą odpowiedzią wydaje się opinia, iż SAP jest rozwiązaniem dla firm, które są gotowe na samodoskonalenie i dynamiczny rozwój. Wprowadzenie systemu jest bowiem początkiem przebudowy modelu firmy. Wówczas nie ma znaczenia, czy jesteś małym przedsiębiorstwem, czy dużą organizacją. SAP jest systemem na tyle elastycznym, że konkretne moduły dopasowują się do twoich potrzeb. Wdrażanie rozpoczyna się więc od określenia celów, które chcesz osiągnąć i wybraniu rozwiązań umożliwiających ich realizację. Mimo wszystko oprogramowanie szczególnie polecane jest małym i średnim przedsiębiorstwom, które zwykle nie posiadają nadrzędnej kontroli.

Korzyści i rozwój

Trudno jednoznacznie oszacować korzyści, gdyż wdrożenie wymaga analizy działania firmy. Proces ten może przeprowadzić nasze biuro rachunkowe. System SAP musi zostać dopasowany do Twoich potrzeb, wówczas będziesz mógł wstępnie oszacować zyski. Jednak niezależnie od korzyści wdrożenie choćby kilku segmentów zapewnia stały i stabilny rozwój firmy. Wyraźnie widać to choćby na przykładzie rachunkowości – będzie ona przejrzysta i efektywna. Podczas, gdy zwykle to jest to najbardziej niedoceniany obszar działalności firmy. SAP zmienia dotychczasowy sposób jej funkcjonowania wprowadzając nowoczesne rozwiązania. Korzystając z zintegrowanej bazy danych otrzymujesz pełny obraz wszystkich operacji finansowych, jednocześnie zyskując nad nimi pełną kontrolę. Oprogramowanie pozwala na maksymalną automatyzację najbardziej czasochłonnych procesów (np. stałych płatności, zaległości płatniczych). Jednocześnie narzędzie analityczne określi potencjał rozwoju poszczególnych organów, usprawni działanie procesów operacyjnych, zapewniając firmie stabilną przyszłość finansową. Właśnie dlatego nie może być traktowany w kategorii wydatków. Jest to po prostu inwestycja, która stymuluje rozwój przedsiębiorstwa.

Jeżeli potrzebujesz porady, szukasz szczegółowych informacji, lub jesteś zainteresowany wdrożeniem systemów SAP skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Aktualności