E-faktura – szykują się kolejne zmiany dla przedsiębiorców
Ministerstwo Finansów zapowiada, że już od października 2021 roku przedsiębiorcy będą mogli korzystać z faktur ustrukturyzowanych (e-faktur) oraz Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Możliwe będzie dokumentowanie sprzedaży nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej, co jest kolejnym przykładem cyfryzacji usług fiskusa. Docelowo od 2023 r. korzystanie z e-faktury będzie już obligatoryjne.
– Przy tworzeniu przepisów, w dużym stopniu bazowaliśmy na ponad trzyletnich doświadczeniach Włoch. Usługa e-faktury została tam udostępniona podatnikom w 2017 r., a po okresie przejściowym od 1 stycznia 2019 r. użycie e-faktury stało się we Włoszech obowiązkiem. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w Polsce – po okresie przejściowym chcemy, aby użycie e-faktury przyjęło charakter obowiązkowy – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Na wstępnym etapie wprowadzania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z tego narzędzia na zasadzie dobrowolności. Odpowiadając oczekiwaniom rynku, Ministerstwo Finansów chce przez 3 miesiące wypróbować to rozwiązanie, żeby docelowo od stycznia 2022 r. jak najwięcej przedsiębiorców mogło w pełni korzystać z e-faktury. Polska zostanie czwartym krajem w Unii Europejskiej, obok Hiszpanii, Portugalii i Włoch, który udostępni przedsiębiorcom to innowacyjne rozwiązanie.
Każdy podatnik poprzez indywidualne konto będzie miał mógł wystawić e-fakturę wykorzystując gotowy wzór dostępny na elektronicznej platformie. Ministerstwo podkreśla, że wszystkie faktury będą mogły być generowane w systemie księgowo-finansowym podatnika i przesłane bezpośrednio do KSeF. Po otrzymaniu faktury, KSeF nada im numer identyfikujący w systemie, uwzględniając jej datę.
Ministerstwo Finansów wskazuje na wymierne korzyści płynące z korzystania z e-faktur, takich jak:
- Wygoda: e-faktury będą wydawane według ustandaryzowanego wzorca, przez co będą łatwe w użyciu.
- Bezpieczeństwo: pliki pozostaną w bazie danych MF, nie ulegną zniszczeniu czy zaginięciu, podatnik uniknie konieczności wydawania duplikatów.
- Przyspieszenie obrotu: działając w KSeF przedsiębiorca uzyska pewność, że faktura trafiła do kontrahenta.
- Standaryzacja: wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK zostanie uproszczone.
Dla tych, którzy zdecydują się na korzystanie z KSeF czeka jeszcze jedno udogodnienie. W zakresie obejmującym faktury ustrukturyzowane, projekt ustawy uwzględnia zwolnienie podatników z obowiązku przesyłania na żądanie organów podatkowych Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Te dane będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby już żadnego uzasadnienia. Podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają dodatkową korzyść. Po spełnieniu określonych warunków, termin zwrotu VAT skróci się o 10 dni, z 60 na 40.
Zobacz również
W ubiegły piątek nasz zespół miał przyjemność spotkać się podczas corocznej wigilii firmowej – wydarzenia, które jest nie tylko okazją do świętowania, ale także momentem refleksji...
🎄 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy, aby ten wyjątkowy czas był pełen spokoju, radości i ciepła, spędzony w otoczeniu najbliższych osób. 🎄 ✨ Niech świąteczne dni...
Rozliczanie podatku u źródła (ang. withholding tax, WHT) to istotny obowiązek dla firm współpracujących z zagranicznymi kontrahentami. Brak zachowania należytej staranności w tym zakresie...