Fundacja rodzinna – jak założyć?
22 maja 2023 r. wejdzie w życie ustawa o fundacji rodzinnej. Jest to zupełnie nowa forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej, której celem jest sprawne i efektywne podatkowo gromadzenie i zarządzanie majątkiem rodzinnym. Jest to alternatywa dla właścicieli rodzinnych przedsiębiorstw, którzy już teraz powinni zastanowić się nad wyborem tej formy prowadzenia działalności.
Fundacja rodzinna – jak założyć?
- Oświadczenie fundatora o ustanowieniu fundacji rodzinnej.
- Ustalenie statutu fundacji rodzinnej.
- Sporządzenie spisu mienia.
- Ustanowienie organów fundacji rodzinnej.
- Wniesienie funduszu założycielskiego.
- Wpis do rejestru fundacji rodzinnej.
Fundację rodzinną tworzy fundator, którym może być wyłącznie osoba fizyczna. Fundator musi złożyć oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie. Oba dokumenty muszą mieć formę aktu notarialnego.
Do powstania fundacji rodzinnej konieczne jest też ustalenie statutu, który również sporządza się w formie aktu notarialnego. Statut ma służyć określeniu podstawowych danych fundacji rodzinnej, a więc m.in.:
- nazwa i siedziba,
- szczegółowy cel fundacji rodzinnej
- beneficjenta lub sposób jego określenia
- zakres przysługujących beneficjentowi uprawnień.
WAŻNE! Beneficjentem może być osoba fizyczna, w tym sam fundator, jak również organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego.
Kolejnym z wymogów formalnych jest sporządzenie przez fundatora spisu mienia. W spisie ujmuje się informację o prawach majątkowych wniesionych do fundacji rodzinnej przez fundatora albo osoby inne niż fundator, ze wskazaniem osoby wnoszącej mienie oraz z określeniem wartości i rodzaju wszystkich z wniesionych składników mienia, w wysokości określonej według stanu i cen z chwili ich wniesienia oraz ich wartości podatkowej.
W przypadku spisu mienia wystarczająca jest forma pisemna.
Następnym krokiem jest ustanowienie organów fundacji rodzinnej wymaganych przez ustawę lub statut. Zgodnie z ustawą, organami fundacji rodzinnej są:
- zarząd,
- rada nadzorcza,
- zgromadzenie beneficjentów.
WAŻNE! Rada nadzorcza jest organem fakultatywnym.
Wpis do rejestru
Fundacja rodzinna uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru fundacji rodzinnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim. Do momentu wpisu fundacja funkcjonuje w formie fundacji rodzinnej w organizacji.
Jeszcze przed wpisaniem fundacji rodzinnej do rejestru, powinien zostać wniesiony fundusz założycielski. W przypadku gdy fundacja została ustanowiona w testamencie, powinno to nastąpić w terminie 2 lat od dnia wpisania fundacji do rejestru fundacji rodzinnych.
Podstawa prawna:
art. 21-24 i art. 26-27, art. 30, art. 43 i art. 64 ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz.U. poz. 326 ze zm.)
Zobacz również
W ubiegły piątek nasz zespół miał przyjemność spotkać się podczas corocznej wigilii firmowej – wydarzenia, które jest nie tylko okazją do świętowania, ale także momentem refleksji...
🎄 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy, aby ten wyjątkowy czas był pełen spokoju, radości i ciepła, spędzony w otoczeniu najbliższych osób. 🎄 ✨ Niech świąteczne dni...
Rozliczanie podatku u źródła (ang. withholding tax, WHT) to istotny obowiązek dla firm współpracujących z zagranicznymi kontrahentami. Brak zachowania należytej staranności w tym zakresie...