Podatek u źródła – na co zwrócić uwagę
Rozliczanie podatku u źródła (ang. withholding tax, WHT) to istotny obowiązek dla firm współpracujących z zagranicznymi kontrahentami. Brak zachowania należytej staranności w tym zakresie może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i podatkowych, dlatego przypominamy o znaczeniu właściwego podejścia do tego zagadnienia.
Czym jest podatek u źródła?
Podatek u źródła to forma opodatkowania dochodów uzyskiwanych w Polsce przez nierezydentów (osoby fizyczne lub prawne, które nie mają miejsca zamieszkania ani siedziby w Polsce). Dotyczy on m.in.:
- odsetek (np. odsetki od udzielonych pożyczek przez nierezydentów),
- dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,
- należności licencyjnych,
- usług niematerialnych (np. doradczych, księgowych, prawnych, reklamowych),
jeśli wypłacane są one przez polskiego płatnika na rzecz zagranicznego odbiorcy - opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej organizowanej za pośrednictwem osób prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych.
- przetwarzania danych.
Płatność za usługi niematerialne i prawne – na co zwrócić uwagę?
- Identyfikacja kontrahenta:Zweryfikuj, czy odbiorca płatności jest podmiotem zagranicznym (nierezydentem) i czy podlega opodatkowaniu w Polsce.
Status rzeczywistego beneficjenta: Ustal, czy kontrahent jest tzw. beneficial owner dochodu. Oznacza to, że:
- jest faktycznym odbiorcą płatności (a nie pośrednikiem),
- prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą,
- zarządza uzyskanym dochodem w sposób niezależny.
- Weryfikacja dokumentacji
- Certyfikat rezydencji podatkowej: Upewnij się, że kontrahent dostarczył aktualny i ważny certyfikat (certyfikat rezydencji nieposiadający informacji na temat okresu jego ważności, uznaje się za ważny przez okres kolejnych dwunastu miesięcy od dnia jego wydania) oraz potwierdza jego miejsce opodatkowania.
- Umowa z kontrahentem: Sprawdź treść umowy, aby upewnić się, że świadczenie usług niematerialnych ma uzasadnienie biznesowe.
- Faktury i inne dokumenty: Zbadaj zgodność dokumentacji z przedmiotem umowy oraz przelewów pieniężnych.
- Weryfikacja charakteru usługi
- Rodzaj usługi niematerialnej: Określ, czy usługa podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła. Typowe usługi to m.in.:
- usługi doradcze,
- reklamowe i marketingowe,
- badanie rynku,
- usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu,
- usługi gwarancji i poręczeń,
- zarządcze,
- prawne,
- przetwarzanie danych.
- Miejsce świadczenia: Upewnij się, że usługa jest świadczona przez nierezydenta i dotyczy dochodu podlegającego polskiemu WHT.
WAŻNE: spełnienie opisanej wyżej procedury należytej staranności jest warunkiem do stosowania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, która w większości przypadków przewiduje niższe stawki podatkowe niż krajowe oraz zwolnienie niektórych czynności z opodatkowania podatkiem WHT przy posiadaniu ważnego certyfikatu rezydencji.
Brak skutkuje obowiązkiem zastosowania zryczałtowanego podatku dochodowego wynikającego z przepisów krajowych, a więc obowiązek poboru podatku i wpłatę do polskiego urzędu skarbowego.
Stawki podatku u źródła w Polsce:
Stawki podatku u źródła w Polsce wynoszą:
- 19% dla przychodów z dywidend, innych przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz należności licencyjnych,
- 20% w przypadku pozostałych przychodów.
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują różne stawki obniżone dla określonych dochodów m. in. 5%, 10%, 15%.
W przypadku obniżenia podatku trzeba pamiętać o posiadaniu aktualnego certyfikatu rezydencji.
Pobrany podatek u źródła należy wpłacić na mikrorachunek podatkowy płatnika. Termin wpłaty zależy od rodzaju podatnika:
- Osoby prawne: do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty.
- Osoby fizyczne i jednostki nieposiadające osobowości prawnej: do 20. dnia miesiąca.
Zobacz również
Nowy rok przynosi nie tylko nowe wyzwania, ale także szereg istotnych zmian w przepisach prawnych i podatkowych, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorców. Aby pomóc Ci lepiej...
W ubiegły piątek nasz zespół miał przyjemność spotkać się podczas corocznej wigilii firmowej – wydarzenia, które jest nie tylko okazją do świętowania, ale także momentem refleksji...
🎄 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy, aby ten wyjątkowy czas był pełen spokoju, radości i ciepła, spędzony w otoczeniu najbliższych osób. 🎄 ✨ Niech świąteczne dni...