Spotkanie z Ministrem Finansów
4 lipca 2024 w Ministerstwie Finansów miało miejsce spotkanie przedstawicieli Business Centre Club z ministrem finansów Andrzejem Domańskim. Celem wydarzenia było przedstawienie apelu do Ministerstwa Finansów o pilne rozpoczęcie prac nad gruntowną reformą systemu podatkowego. Przedstawicielem JWW Biura Rachunkowego był Aleksander Widawski, Wiceprezes Zarządu.
Podczas spotkania przedstawione zostały głosy w kierunku gruntownej zmiany systemu podatkowego, które w ramach BCC opracowali eksperci po kierownictwem Michała Borowskiego. Wynikiem tych prac jest 12 postulatów i rekomendacji, zawierających najistotniejsze kwestie do zmiany lub usprawnienia, nazwane Dużą Reformą Podatkową.
Po ponad 30 latach transformacji Polskę i polskich przedsiębiorców stać na adekwatny do pozycji i ambicji społeczno-gospodarczych naszego kraju, przejrzysty, spójny i przewidywalny system podatkowy. Komisja podatkowa BCC opracowała 12 rekomendacji dla gruntownej przebudowy systemu podatkowego, którą określamy jako Dużą Reformę Podatkową. W dokumencie tym nie ma żadnej propozycji, dotyczącej oczekiwanej stawki PIT czy VAT. Jest to dokument systemowy, wskazujący strukturalne słabości i nieefektywności obecnego systemu oraz postulaty i rekomendacje ich rozwiązania, jak również te promujące dialog i współpracę z administracją skarbową. To wszystko po to, by zarządzanie przedsiębiorstwem, w tym coraz bardziej kompleksowym i złożonym, niestabilnym, niejednoznacznym i nielinearnym otoczeniu, było prostsze. By procesy decyzyjne, planowania i analiz były łatwiejsze i obarczone jak najmniejszą ilością błędów, związanych z niepewnymi założeniami – mówił dr Jacek Goliszewski, prezes BCC.
Minister Finansów przedstawił sytuację gospodarczą Polski, a także omówił najistotniejsze wyzwania gospodarcze wskazując na wagę i znaczenie nowych technologii dla konkurencyjności polskiej gospodarki, potrzebę przyśpieszenia transformacji energetycznej, konieczność reform w systemie edukacji, w tym większą wymianę wiedzy z biznesem, kwestie budżetowe, a także bieżące zagadnienia podatkowe.
Przewodniczący Komisji Podatkowej BCC zreferował 12 zagadnień uwzględnionych w Dużej Reformie Podatkowej, wśród których znalazły się m.in.
– radykalne zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych po wprowadzeniu JPK_CIT i KSeF,
– gruntowna rewizja i uspójnienie systemu ulg i benefitów podatkowych,
– rewizja matrycy obniżonych stawek VAT i zasad ich stosowania na rzecz bardziej przejrzystego i prostszego systemu, zgodnego z regulacjami UE,
– gruntowna rewizja Ordynacji podatkowej na rzecz szybszych procedur i „równości broni” w relacji fiskus – podatnik,
– zmiana systemu nadzoru nad pracą urzędników Krajowej Administracji Skarbowej.
Niezwykle istotne jest, aby angażować się w dialog z władzami i aktywnie w nim uczestniczyć. Współpraca między sektorem publicznym a prywatnym jest kluczowa dla zrównoważonego rozwoju naszej gospodarki. Cieszę się, że jako członek BCC mogę praktycznie angażować się w tę ważną inicjatywę, mając realny wpływ na kształtowanie biznesu w Polsce – mówi Aleksander Widawski, Wiceprezes JWW.
Podsumowując minister Andrzej Domański zapewnił, że Ministerstwo Finansów jest otwarte na dialog z przedsiębiorcami oraz zapowiedział, że zapozna się z 12 postulatami przekazanymi przez BCC. Zagwarantował również, że resort finansów będzie organizatorem spotkań konsultacyjnych w sprawie zmian w systemie podatkowym.
Zobacz również
23 i 24 października 2024 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w ósmej edycji Made in Wroclaw 2024, czyli evencie biznesowym skoncentrowanym na technologii i innowacjach. Tegoroczne wydarzenie...
W dniach 10 i 11 października JWW Biuro Rachunkowe wzięło udział w prestiżowym wydarzeniu BCC For the Future: Liderzy Jutra 2024, które stanowi inspirujące spotkanie liderów biznesu,...
23 października 2024 JWW Biuro Rachunkowe miało zaszczyt uczestniczyć w 34. Akademickich Targach Pracy organizowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Nasze stoisko przyciągało...