Pakiet VAT e-Commerce w 2021 r.

29 października 2020 r. Ministerstwo Finansów ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który ma wejść w życie 1 lipca 2021 r. Prace nad jego wdrożeniem wynikają z konieczności implementacji przepisów unijnych w sprawie sprzedaży towarów na odległość, które przewidują szereg zmian dotyczących sposobu odprowadzania podatku VAT od towarów i usług w e-commerce.

W wyniku prac Komisji Europejskiej, Rada UE przyjęła tzw. pakiet VAT e-commerce, którego zasadniczym celem jest ułatwienie handlu transgranicznego oraz uszczelnienie systemu VAT. Projekt zakłada szereg zmian, z których największe zainteresowanie budzą te mające wpływ na funkcjonowanie różnego rodzaju platform transakcyjnych. Dotyczy to dokonywania sprzedaży towarów na rzecz konsumentów zamieszkałych na terytorium UE, które należą do przedsiębiorców nieposiadających siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium UE.

Prace wdrożeniowe dotyczące projektu wynikają z konieczności implementacji przepisów unijnych dotyczących pakietu VAT e-commerce, na które składają się głównie:

  • dyrektywa Rady (UE) 2017/2455 z dnia 5 grudnia 2017 r.
  • dyrektywa Rady (UE) 2019/1995 z dnia 21 listopada 2019 r.

 

VAT e-Commerce – główne rozwiązania:

  • zdefiniowanie pojęcia wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) oraz sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich (SOTI),
  • rozszerzenie i modyfikacja procedury szczególnej dla usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług świadczonych drogą elektroniczną, tzw. MOSS w OSS,
  • stosowanie zwolnienia z VAT wyłącznie dla importu towarów w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 EUR, ale jedynie w przypadku rejestracji i skorzystania z sytemu IOSS,
  • likwidacja zwolnienia z VAT dla importu towarów w przesyłkach o niskiej wartości do 22 EUR,
  • nałożenie na platformy elektroniczne świadczące określone usługi na terytorium UE obowiązku prowadzenia oraz udostępniania na żądanie właściwemu organowi podatkowemu rejestru transakcji i dokonujących ich podmiotów.

 

Pakiet VAT e-Commerce – cele:

  • pełniejsza realizacja zasady opodatkowania towarów i usług w miejscu ich konsumpcji,
  • zwalczanie oszustw związanych z podatkiem VAT,
  • usprawnienie efektywności poboru podatku od towarów i usług w odniesieniu do transgranicznego handlu elektronicznego w relacji B2C,
  • zapewnienie uczciwej konkurencji dla przedsiębiorców z UE
  • uproszczenie procedur administracyjnych związanych z rozliczaniem podatku VAT,

 

Ujednolicony próg rejestracji do VAT w całej UE:

Obecnie firmy dokonujące sprzedaży towarów na odległość na rzecz podmiotów niebędących podatnikami z innych państw członkowskich UE, po przekroczeniu określonego w danym kraju progu muszą zarejestrować się do celów VAT i opodatkowania swojej sprzedaży w kraju konsumpcji. Pakiet e-commerce zakłada, że dla sprzedaży wysyłkowej wprowadzony zostanie ujednolicony próg obrotu dla wszystkich państw członkowskich i wyniesie 10 tys. EUR.

 

Zmiany dla platform internetowych:

Od 1 lipca 2021 r. platformy pośredniczące w zakupach na odległość pomiędzy konsumentami z UE, a dostawcami spoza UE lub dostawcami, którzy oferować będą towary importowane spoza UE, muszą liczyć się z szeregiem nowych obowiązków w zakresie rozliczeń podatkowych. Będą oni zobowiązani do prowadzenia elektronicznej ewidencji zawieranych transakcji. Na żądanie organów podatkowych będzie musiała ona zostać udostępniana w przypadku, jeżeli wysyłka, czy transport towarów rozpoczyna się bądź kończy na terytorium Polski, a także jeżeli miejsce świadczenia usług znajduje się w Polsce.

 

IOSS – Importowy One Stop Shop
MOSS – Mini One Stop Shop
OSS – One Stop Shop
SOTI – Sprzedaż na odległość towarów importowanych z państw trzecich
WSTO – Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość

 

Zobacz również