e-TOLL zamiast viaTOLL – nowa ulga podatkowa?
30 września 2021 r. viaTOLL zostanie całkowicie wygaszony i zastąpiony systemem e-TOLL. To nowy sposób poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. W związku ze zmianą możliwa będzie ulga na zakup urządzenia dla przewoźników.
Ministerstwo Finansów zaznacza, że system e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie korzystające z technologii pozycjonowania satelitarnego. E-TOLL ta bezpłatna aplikacja dla urządzeń mobilnych dostępna w sklepach internetowych Google Play i AppStore. Umożliwi ona dokonywanie opłat elektronicznych za przejazd, doładowanie i monitorowanie stanu konta. System e-TOLL będzie połączony z systemem SENT-GEO. Aplikacja dostarczona przez MF i KAS zostanie udostępniona dla właścicieli floty pojazdów, jak i indywidualnych kierowców.
Zmiana viaTOLL na e-TOLL – o czym pamiętać?
Dokonując zmiany systemu użytkownik musi pamiętać o:
1) zwrocie urządzenia OBU, aby otrzymać kaucję za urządzenie,
2) zarejestrowaniu w e-TOLL i wyrejestrowaniu z viaTOLL,
3) rozliczeniu środków na koncie.
Zwrot kaucji i salda z systemu viaTOLL – do kiedy wysłać wniosek?
Użytkownik ma 12 miesięcy na rozliczenie swoich środków od wygaszenia systemu viaTOLL tj. do 30 września 2022 r. Po tym terminie środki pozostające na koncie w viaTOLL zostaną przekazane do Krajowego Funduszu Drogowego.
Nowa ulga podatkowa – czego dotyczy?
Ulga związana z zakupem urządzenia dla przewoźników obowiązuje od 29 czerwca 2021 r. Polega ona na odliczeniu od dochodu (przychodu) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub od dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej ustalonego na podstawie prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych (PIT) albo od dochodu z innych źródeł niż zyski kapitałowe (CIT):
- wydatków związanych z nabyciem zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego,
- opłat poniesionych z tytułu umowy leasingu, najmu lub dzierżawy zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego lub innej umowy o podobnym charakterze, na podstawie której taki system albo takie urządzenie zostały oddane do używania,
- opłat poniesionych z tytułu umowy na obsługę zewnętrznego systemu lokalizacyjnego albo urządzenia pokładowego.
W uldze uwzględnia się wydatki i opłaty netto, tj. bez podatku od towarów i usług.
W podatku PIT odliczenie przysługuje od:
- dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych według skali podatkowej albo
- dochodu opodatkowanego według 19% stawki podatku albo
- przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Ulga na zakup urządzenia – w jakiej wysokości?
Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł netto na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie.
Z jakiego okresu można odliczyć poniesione wydatki?
Odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki poniesione w roku 2021.
Zobacz również:
E-faktura – szykują się kolejne zmiany dla przedsiębiorców >>
AML dla biur rachunkowych>>
Podstawa prawna:
– art. 52ja ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.),
– art. 38ea ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.),
– art. 57aa ustawy z 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm.).
Zobacz również
W ubiegły piątek nasz zespół miał przyjemność spotkać się podczas corocznej wigilii firmowej – wydarzenia, które jest nie tylko okazją do świętowania, ale także momentem refleksji...
🎄 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy, aby ten wyjątkowy czas był pełen spokoju, radości i ciepła, spędzony w otoczeniu najbliższych osób. 🎄 ✨ Niech świąteczne dni...
Rozliczanie podatku u źródła (ang. withholding tax, WHT) to istotny obowiązek dla firm współpracujących z zagranicznymi kontrahentami. Brak zachowania należytej staranności w tym zakresie...