Faktura od Facebook, Google – na co zwrócić uwagę?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność często korzystają z usług, aplikacji czy reklam kontrahentów z zagranicy, na przykład Facebooka, Googla czy LinkedIna. Warto pamiętać, że taki zakup jest także związany z konsekwencjami podatkowymi.

 

Zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, usługa zakupiona od podmiotu zarejestrowanego w innym państwie członkowskim to nic innego jak import usług.

 

Twoja firma jest zwolniona z podatku VAT, czy temat Cię dotyczy?

Kupując reklamę na Facebooka czy Googla masz obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT-UE – bez względu na to czy jesteś podatnikiem VAT czynnym czy też zwolnionym. Rejestracja jest konieczna, żebyś mógł dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Po złożeniu VAT-R, właściwy urząd skarbowy nada Ci „europejski” NIP – we wspomnianych wyżej transakcjach będziesz musiał posługiwać się NIP z przedrostkiem „PL”. Swój status, jak i innych przedsiębiorców znajdziesz tutaj.

 

Na fakturze nie wskazano kwoty podatku?               

Jeśli jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT, masz obowiązek naliczenia podatku VAT krajowego adekwatnego do VAT takiej samej usługi wykonywanej w Polsce. Podatek wykazuje się w deklaracji VAT-9M w terminie do 25. dnia następnego miesiąca po zakupie usługi i w tym samym terminie należy ten podatek wpłacić do urzędu skarbowego.

Firma zarejestrowana do VAT również ma obowiązek rozliczyć się z podatku VAT, ale w takiej sytuacji VAT jest podatkiem do naliczenia, a jednocześnie ta sama kwota podlega odliczeniu. W sytuacji, kiedy przedsiębiorca jest zarejestrowany do VAT podatek jest więc neutralny, a więc nie ma obowiązku wpłaty do urzędu skarbowego. Natomiast pomimo tego, że jest on neutralny podatkowo, transakcję należy uwzględnić w rozliczeniu JPK_V7.

 

Podatek u źródła – czy dotyczy transakcji?

Transakcje z Facebook, Google czy LinkedIn są związane także z podatkiem u źródła.

Usługi reklamowe zakupione od zagranicznych dostawców mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce. Możesz uniknąć płacenia powyższego podatku, jeśli posiadasz certyfikat rezydencji podatkowej firmy, od której kupiłeś reklamę. O wydanie takiego certyfikatu należy zwrócić się bezpośrednio do firmy, która wykonała usługę.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z naszym specjalistą, który z chęcią udzieli Ci odpowiedzi:

Tel: 71 793 72 82
Tel. 501 805 807
Tel. 501 701 707
[email protected]

 

 

Podstawa prawna:
– art. 97 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.),
– art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.),
– art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.).

 

Zobacz również