Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) – jak ją udokumentować?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) jest to dostawa (wywóz) towarów z terytorium Polski na terytorium państwa członkowskiego UE innego niż Polska. Ma miejsce tylko wtedy, gdy zarówno sprzedawca i nabywca są podatnikami podatku od wartości dodanej oraz są zarejestrowani do VAT-UE.

 

Dla WDT stosuje się stawkę podatku 0% pod warunkiem, że:

– podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi,

– podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE,

– podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

 

WAŻNE!
Status numeru VAT można zweryfikować wybierając odpowiednie państwo z listy i wpisując numer, który chcemy sprawdzić:

https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/#/vat-validation

 

WDT – jakie potwierdzenia należy mieć?

Podatnik ma możliwość wyboru pomiędzy stosowaniem dowodów określonych w rozporządzeniu Rady UE a dowodami określonymi w ustawie o VAT.

 

Zgodnie z ustawą VAT, dowodami potwierdzającymi wywóz towarów mogą być:

– dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium innego państwa członkowskiego,
– specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

 

Jeśli to podatnik organizuje wywóz towarów przy użyciu własnego środka transportu lub nabywcy, podatnik powinien posiadać ponadto dokument zawierający co najmniej:
– imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego WDT oraz nabywcy tych towarów,
– adres, pod który są przewożone towary, jeśli jest on inny niż adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania nabywcy,
– wskazanie na towary i ich ilości,
– rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary lub numer lotu,
– potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

 

W sytuacji, gdy powyższe potwierdzenia nie dokumentują jednoznacznie dostarczenia towaru do nabywcy, opcjonalnie można też kompletować inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

– korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie,
– dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,
– potwierdzenie zapłaty za towar z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie,
– dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

 

Sprzedawca ma prawo przedstawić dokumenty określone w rozporządzeniu wykonawczym Rady UE. Korzysta w tej sytuacji z domniemania, że towar wyjechał poza terytorium kraju.

Powinien posiadać:
1.  Dwa dokumenty związane z transportem:
a. podpisany list przewozowy CMR,
b. konosament (morski list przewozowy),
c. fakturę za towarowy przewóz lotniczy lub fakturę od przewoźnika towarów,

lub

2. Jeden dokument związany z transportem i jeden dokument innego rodzaju:
a. polisa ubezpieczeniowa związana z wysyłką lub transportem towarów lub potwierdzenie z banku wskazujący na zapłatę za wysyłkę lub transport towarów,
b. dokument poświadczający odbiór wystawiony przez prowadzącego magazyn w państwie członkowskim przeznaczenia, potwierdzające składowanie towarów w tym państwie członkowskim,
c. dokumenty urzędowe wydane przez organ władzy publicznej, na przykład notariusza, potwierdzające przybycie towarów do państwa członkowskiego przeznaczenia.

Co ważne, dokumenty nie mogą być ze sobą sprzeczne i muszą zostać wydane przez dwie niezależne od siebie strony. W sytuacji gdy towary są wysyłane lub transportowane przez nabywcę, musi on posiadać pisemne oświadczenia nabywcy wskazujące na ten fakt oraz państwo przeznaczenia towarów.

 

WDT – forma dokumentów potwierdzających wywóz

Podatnik może posiadać oryginał dokumentu w formie:
– papierowej,
– dokument elektroniczny lub dokument udostępniony w formie elektronicznej (np. e-mail, skan), w tym wygenerowany za pośrednictwem systemu elektronicznego.

Nieterminowe otrzymanie dokumentów potwierdzających wywóz

Jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej nie został spełniony warunek posiadania odpowiednich dowodów świadczących o wywozie towaru w ramach WDT, to:
w przypadku deklaracji kwartalnych – dostawy nie wykazuje się w ewidencji za ten okres, a za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju,

w przypadku deklaracji miesięcznych – dostawy nie wykazuje się w ewidencji za ten okres, a w ewidencji za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju.

 

Uzyskanie dowodów w późniejszych terminach daje możliwość do wykazania WDT ze stawką 0% w ewidencji za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej.

 

Podstawa prawna:
– art. 13, 42 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r., poz. 361)
– rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) 2018/1912 z 4 grudnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 w odniesieniu do niektórych zwolnień związanych z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi (Dz. U. UE. L. 2018. 311. 10)

Zobacz również