AML dla biur rachunkowych
Drodzy Klienci,
dbając o partnerskie relacje, dzielimy się informacją na temat dodatkowych obowiązków, które nakłada na nas ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Głównym celem AML (Anti-Money Laundering) jest zabezpieczenie globalnego systemu finansowego przed wykorzystaniem go do celów niezgodnych z prawem.
Od 31.07.2021 do katalogu podmiotów, które zobowiązane są monitorować przejrzystość operacji gospodarczych dołączą także biura rachunkowe.
Co to oznacza? Będziemy musieli weryfikować, czy Klienci JWW działają transparentnie i bliżej przyglądać się takim działaniom, jak m.in.:
- tworzenie podmiotów o skomplikowanej strukturze organizacyjnej i trudnym do ustalenia źródle finansowania,
- zarządzanie rachunkami bankowymi i tworzenie kont o niewiadomym lub niejasnym przeznaczeniu, w tym wykorzystywanie walut wirtualnych,
- unikanie płacenia podatków oraz innych danin publicznoprawnych,
- ukrywanie źródeł pochodzenia pieniędzy lub innych wartości majątkowych,
- dokonywanie darowizn, dotacji, przysporzeń majątkowych w sposób budzący wątpliwości.
W przypadku podejrzenia występowania nieprawidłowości, jesteśmy zobowiązani do zadawania pytań i uzyskania dodatkowych informacji. Mogą one dotyczyć na przykład charakteru stosunków gospodarczych, beneficjenta rzeczywistego, okoliczności transakcji czy źródła pochodzenia wartości majątkowych. Niedopełnienie obowiązków wynikających z AML podlega karze pieniężnej do wysokości nawet do 1 000 000 euro.
Jako biuro rachunkowe mamy obowiązek przechowywać dokumenty wykorzystane do oceny ryzyka przez 5 lat. Okres ten liczony jest od pierwszego dnia roku następującego po roku przeprowadzenia analiz.
Mamy nadzieję, że nasza współpraca w zakresie procedury AML będzie owocna. Liczymy, że ewentualne dodatkowe pytania z naszej strony spotkają się z Państwa zrozumieniem.
W przypadku jakichkolwiek niejasności prosimy o bezpośredni kontakt: [email protected]
Podstawy prawne:
-
Ustawa z dnia 1 marca 2018r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2018r., poz. 723, ze zm.)
-
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego I Rady (UE)2015/849 z dnia 20 maja 2015r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, zmieniająca rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr648/2012 i uchylająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/60/WE oraz dyrektywę Komisji 2006/70/WE– tzw. Dyrektywa AML.
Zobacz również
W ubiegły piątek nasz zespół miał przyjemność spotkać się podczas corocznej wigilii firmowej – wydarzenia, które jest nie tylko okazją do świętowania, ale także momentem refleksji...
🎄 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy, aby ten wyjątkowy czas był pełen spokoju, radości i ciepła, spędzony w otoczeniu najbliższych osób. 🎄 ✨ Niech świąteczne dni...
Rozliczanie podatku u źródła (ang. withholding tax, WHT) to istotny obowiązek dla firm współpracujących z zagranicznymi kontrahentami. Brak zachowania należytej staranności w tym zakresie...